Näitused

Fotonäitus “Loodus meie ümber”

03.04.–30.04.2024

Jõhvi kontserdimaja II ja III korrusel avatud Erika Kruubi fotonäitus “Loodus meie ümber”.

Erika Kruup loodusfotograaf:
Loodus ja fotograafia on viimased aasatad minu jaoks mitte ainult hobi, vaid ELU ning haaranud mind täiega. Viibin looduses pea iga päev ja jäädvustan hetki, mis püüavad pilku ning tunduvad seda väärt, et kaadrisse klõpsata. Loomad – linnud on minu lemmikud, kuigi neile ligi pääseda ning neid tabada, vajab püsivust ja aega. Kui see aga õnnestub, siis jälgida nende tegemisi on tõeliselt põnev.
Päikesetõusud ning loojangud on idavirus kaunid ja värvikad, aga ka maastikud, taimestik, ilmastikuolud …. ühesõnaga loodus on meil mitmekesine ja kutsub end jäädvustama. Elan ju looduslikult kaunis kohas, kus pankrannik, meri, Valaste juga, Aluoja josatik, Oru park, Kurtna järvistu on käeulatuses. Looduse ilu on meie ümber, hoia vaid silmad lahti: kui vaatad- siis näed, kui kuulad- siis kuuled, kui märkad-siis hoolid.
Loodus on minu jaoks tervikkooslus, kus mets ei ole ainult puud ning iga ruutsentimeeter loodusest on väärt, et seda hoida iseenda, teiste ning tuleviku jaoks- meie lastele ja lapselastele.
Tore on jagada oma emotsioone läbi pildi Sinulegi ja mul on heameel kui leiad mahti anda mulle ka tagasisidet nähtust e-post: kruuperika@gmail.com

 

Fotonäitus “Vana Jõhvi hävimise lugu”.

16.04.-30.04.2024.

Jõhvi kontserdimaja II korrusel on avatud Jõhvi Muuseumi Seltsi fotonäitus
„Vana Jõhvi hävimise lugu“.

2024. aastal möödub 80 aastat II maailmasõja 1944. aasta lahingutest Eestis ja Virumaal. Jõhvi Muuseumi Selts avab 18. aprillil Jõhvi kontserdimaja Salva saalis näituse „Vana Jõhvi hävimise lugu“, mis kajastab läbi fotokaadrite Jõhvi linna saatust II maailmasõjas ning selle kajastusi 1943. ja 1944. aasta eesti ajakirjanduses.

1944. aasta sõjasügiseks olid Jõhvi linnast alles jäänud vaid varemed. Juba aasta varem, 3. augustil 1943 oli tuleroaks langenud kolmandik linna, peamiselt Narva maantee piirkonnas. Toonane suurpõleng sai alguse süttinud leerimajast, kust tuli kandus edasi kiriku pilpakatusele ja tornikiivrile, mis saigi linnale saatuslikuks. Tugeva läänetuule tõttu levisid põlevad katusepilpad ka naaberhoonetele. Kokku hävis Jõhvi põlengus 92 elumaja ja 129 kõrvalhoonet ehk umbes 1/3 Jõhvit, kaks inimest sai surma ja kümned põletushaavu. 729 inimest põles puupaljaks, sest tulemõllus ei saanud keegi peale iseenda suurt midagi päästa. Eesti Rahva Ühisabi üleskutsel toimusid 1943. aasta suve lõpus üle kogu Eesti korjandused, sh Saksa armees Eesti väeosades Jõhvi tuleõnnetuse ohvritele.

Seda põlengut on nimetatud ka Eestis XX sajandi üheks suuremaks tulekahjuks, kus Jõhvi vanim ja tähtsaim tänav, Narva maantee, põles ligi kilomeetri pikkuselt lagedaks. Selle suurpõlengu fotojäädvustused on jõudnud meieni Jõhvis viibinud ajaleht Postimehe ja Eesti sõjakirjasaatjate grupi fotograafi Karl Nikolai Hinzeri fotokaamera abil. Need unikaalsed fotod asuvad praegu Saksamaal, Herderi Instituudis Marburgis.

Järgneval, 1944. aasta Punaarmee lennuväe pommirünnakutes Jõhvi raudteejaamale hävisid linnas veel mitmed hooned ja elumajad ning viimased veel terveks jäänud ühiskondlikud hooned lasksid õhku taganevad saksa väed.

“Vanaks Jõhviks” nimetavad põlised jõhvilased hellitavalt sõjaeelset linnakeskust, mis kujutas endast samasugust hubast “väikest puust linna” nagu neid sel ajal Eestis mitmel pool leidus. Sõjaeelset Jõhvit on jäänud meenutama vaid vähesed säilinud fotod ning sõja üle elanud inimeste mälestused.

Näituse fotod pärinevad Eesti Rahvusarhiivi, SA Virumaa Muuseumid ja SA Iisaku Kihelkonna Muuseumi fotokogudest, Herderi Instituudist Saksamaal ning erakogudest.
Näituse kontseptsiooni koostas, fotod valis ja tekstid kirjutas Vallo Reimaa. Näituse kujundas ja trükkis OÜ Charlot Jõhvi Reklaamibüroo.
Näituse valmimist toetasid Jõhvi Vallavalitsus, Eesti Kultuurkapitali Ida-Virumaa ekspertgrupp ja Herderi Instituut Marburgis, Saksamaal, kes annetas K. Hinzeri fotod seltsile tasuta.

Lisainfo:
Anne-Ly Reimaa
Jõhvi Muuseumi Seltsi juhatuse liige
Tel: 5223305
e-post: info@johvimuuseum.ee

Näituste korraldamine Jõhvi kontserdimajas

Näituste eksponeerimiseks Jõhvi kontserdimajas on järgmised võimalused:
Salva saali stanged 10 m, 7 m
II korruse stanged (parempoolne fuajee) 10 m
II korruse stanged (vasakpoolne fuajee) 10 m
II korruse klaasist 2 vitriini 3,7 x 2 / 1,2 x 2
III korruse stanged (vasakpoolne) 1,5 m; 5 m
III korruse stanged (parempoolne) 4 m; 5 m

Alates 1. jaanuarist 2017 maksab näituse eksponeerimine Jõhvi kontserdimajas 50 eurot kuus. Hind sisaldab käibemaksu.

Täpsem info:
Urmi Püve
Jõhvi kontserdimaja sekretär
urmi.puve@concert.ee
tel: +372 334 2009

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.